ICCF Congress 2019

Lietuvos Korespondencinių Šachmatų Federacija
Lithuanian Correspondence Chess Federation

Vilnius 18-22 August 2019

Congress Participants

Delegations

Australia

  • Garvin Gray as ICCF National Delegate for Australia

Belarus

  • Dmitry Vitalievich Lybin

Bulgaria

  • Richard Akrill as Delegate Designee for Bulgaria
    • Hazel Akrill as Accompanying Person

Czech Republic

  • Josef Mrkvička as ICCF National Delegate for Czech Republic; with proxy for Ecuador
  • Alena Mrkvičková as Member of the Czech Delegation
  • Petr Buchníček as Guest of Congress
    • Eduard Buchníček as Accompanying Person

Denmark

  • Søren Rud Ottesen as ICCF National Delegate for Denmark
  • Kim Ronnow Jensen as Member of the Danish Delegation

England

  • Andrew Dearnley as ICCF National Delegate for England
  • Richard V. M. Hall as Delegate Designee for England and Chair of the Arbitration Committee

Finland

  • Jussi Salminen as Delegate Designee for Finland
  • Heikki Arppi as Member of the Finnish Delegation
    • Ms. Maija Pesonen as Accompanying Person
  • Olavi Riikonen as Member of the Finnish Delegation
    • Anneli Riikonen as Accompanying Person
    • Seija Nuutilainen as Accompanying Person

France

  • Eric Ruch as ICCF National Delegate for France and ICCF President
  • Frank Geider as ICCF World Tournament Director

Germany

  • Stephan Busemann as ICCF National Delegate for Germany; with proxy for Austria
    • Monika Rüter-Busemann as Accompanying Person
  • Gerhard Binder as ICCF Ratings Commissioner and Honorary Member
    • Elisabeth Binder as Accompanying Person
  • Jörg Kracht as ICCF Non-Title Tournament Commissioner
    • Frau Cornelia Bartelt as Accompanying Person
  • Matthias Kribben as Member of the German Delegation
    • Ricarda Soehndel as Accompanying Person
  • Uwe Staroske as ICCF Qualifications Commissioner
  • Robert Bauer
    • Rejane Aparecida Santi as Accompanying Person
    • Leonardo Santos Jacyntho as Accompanying Person
  • Matjaž Pirš
  • Georg Windhausen
    • Simone Dilge as Accompanying Person

Indonesia

  • Yosua Sitorus as ICCF National Delegate for Indonesia
    • Verawaty Barimbing as Accompanying Person

Italy

  • Luz Marina Tinjacá Ramirez as Delegate Designee for Italy
  • Patrizia Limoli as Member of the Italian Delegation
  • Gianni Mastrojeni as Honorary Member
    • Elena Temnianu as Accompanying Person

Latvia

  • Artis Gaujens as ICCF National Delegate for Latvia
  • Maigonis Avotinš
    • Anita Avotina as Accompanying Person
  • Guntis Gerhards
    • Liene Gerharde as Accompanying Person

Lithuania

  • Virginijus Grabliauskas as ICCF National Delegate for Lithuania
  • Ruslanas Prigodinas as Member of the Lithuanian Delegation
  • Marijonas Ročius as Member of the Lithuanian Delegation
  • Dmitrijus Chocenka
  • Alfonsas Kupšys
  • Kestutis Mužas
  • Alfredas Samerdokas

Netherlands

  • Wim H. van Vugt as Delegate Designee for Netherlands
    • Roelofje Wilms as Accompanying Person
  • Jan M. Vosselman as ICCF Finance Director

Poland

  • Mariusz Wojnar as ICCF National Delegate for Poland; with proxy for Hungary
    • Marzena Wojnar as Accompanying Person
    • Ewa Wojnar as Accompanying Person

Romania

  • Sebastian Andreica-Navruc as ICCF National Delegate for Romania
    • Roxana ANDREICA-NAVRUC as Accompanying Person

Russia

  • Andrey Nikolaevich Pavlikov as ICCF National Delegate for Russia and Europa Zone Director
  • Sergey Yakovlevich Grodzensky as Honorary Member; with proxy for Belarus
    • Grodzenskaya Natalia Borisovna as Accompanying Person
  • Sergey Konstantinovich Matyukhin
  • Nikolay Nikolaevich Poleshchuk
    • Vilga Saveleva as Accompanying Person

Scotland

  • Gordon M. Anderson as ICCF National Delegate for Scotland
    • Mrs Margaret Anderson as Accompanying Person

Slovakia

  • Ján Helbich as Delegate Designee for Slovakia
    • Tatiana Helbichová as Accompanying Person

Slovenia

  • Marjan Šemrl as ICCF National Delegate for Slovenia and World Correspondence Chess Champion XXIV

South Africa

  • Everdinand Knol as ICCF National Delegate for South Africa and Africa and Asia Zone Director
    • Hannie Knol as Accompanying Person

Sweden

  • Per Söderberg as ICCF National Delegate for Sweden and Honorary Member; with proxy for Portugal

Switzerland

  • Ulrich Baumgartner as ICCF National Delegate for Switzerland

U.S.A.

  • Dennis M. Doren as Delegate Designee for U.S.A. and ICCF Rules Commissioner; with proxy for Cuba and Israel
    • Patricia Van Dyke as Accompanying Person
  • Michael Millstone as ICCF General Secretary

Ukraine

  • Iurii Koshmak as Delegate Designee for Ukraine
    • Kosolapov Vadim as Accompanying Person
    • Demianiuk Andrii as Accompanying Person
    • Koshmak Nina as Accompanying Person

Wales

  • Russell Sherwood as ICCF National Delegate for Wales and ICCF Marketing Director
    • Helen Sherwood as Accompanying Person
    • Alexander Sherwood as Accompanying Person
    • Ellie Sherwood as Accompanying Person
  • Austin Lockwood as ICCF Services Director and ICCF Webmaster

Executive Board

  • Eric Ruch as ICCF President
  • Michael Millstone as ICCF General Secretary
  • Jan M. Vosselman as ICCF Finance Director
  • Frank Geider as ICCF World Tournament Director
  • Russell Sherwood as ICCF Marketing Director
  • Jason Bokar as World Zone Director (apologies received)
  • Andrey Nikolaevich Pavlikov as Europa Zone Director
  • Everdinand Knol as Africa and Asia Zone Director

Management Committee

  • Gerhard Binder as ICCF Ratings Commissioner
  • Dennis M. Doren as ICCF Rules Commissioner
  • Jörg Kracht as ICCF Non-Title Tournament Commissioner
  • Uwe Staroske as ICCF Qualifications Commissioner
  • Gian-Maria Tani as ICCF Title Tournament Commissioner (apologies received)
  • Thomas Biedermann as ICCF Entry Commissioner (apologies received)

World Champions in Attendance

  • WCCC XXIV Marjan Šemrl

Voting Members

  • Argentina: Juan Alberto Martello, voting online
  • Australia: Garvin Gray as delegate
  • Austria: Tunc Hamarat, voting online (with Stephan Busemann as proxy)
  • Belarus: Mikhail Ivanovich Shablinsky, voting online (with Sergey Yakovlevich Grodzensky as proxy)
  • Belgium: Paul Clement, voting online
  • Brazil: Bianor de Oliveira Neves, voting online
  • Bulgaria: Petyo Marinov, voting online (with Richard Akrill as delegate designee)
  • Canada: Ralph P. Marconi, voting online
  • Cape Verde: Francisco Carapinha, voting online
  • Chile: Guillermo F. Toro Solís de Ovando, voting online
  • Croatia: Leonardo Ljubičić, voting online
  • Cuba: Pablo Salcedo Mederos, voting online (with Dennis M. Doren as proxy)
  • Czech Republic: Josef Mrkvička as delegate
  • Denmark: Søren Rud Ottesen as delegate
  • Ecuador: Pavao Bjazevic, voting online (with Josef Mrkvička as proxy)
  • England: Andrew Dearnley as delegate
  • Estonia: Jüri Kuusik, voting online
  • Finland: Ragnar Wikman, voting online (with Jussi Salminen as delegate designee)
  • France: Eric Ruch as delegate
  • Germany: Stephan Busemann as delegate
  • Greece: Fotis Arbis, voting online
  • Guatemala: César Augusto Blanco Gramajo, voting online
  • Hong Kong: Hin Sing Henry Leung, voting online
  • Hungary: Iván Bottlik, voting online (with Mariusz Wojnar as proxy)
  • Iceland: Dađi Örn Jónsson, voting online
  • India: Alok Saxena, voting online
  • Indonesia: Yosua Sitorus as delegate
  • Ireland: David Salter, voting online
  • Israel: Yoav Dothan, voting online (with Dennis M. Doren as proxy)
  • Italy: Giorgio Ruggeri Laderchi, voting online (with Luz Marina Tinjacá Ramirez as delegate designee)
  • Japan: Hirokaz Onoda, voting online
  • Latvia: Artis Gaujens as delegate
  • Lithuania: Virginijus Grabliauskas as delegate
  • Luxembourg: Thed Klauner, voting online
  • Mexico: Juan Gustavo Mercader Martínez, voting online
  • Netherlands: Joop Jansen, voting online (with Wim H. van Vugt as delegate designee)
  • New Zealand: Michael Roy Freeman, voting online
  • Nicaragua: Guy José Bendaña Guerrero, voting online
  • Norway: Reidar Gramstad, voting online
  • Panama: Hermann V. Rösch M., voting online
  • Peru: Gino Franco Figlio, voting online
  • Poland: Mariusz Wojnar as delegate
  • Portugal: João Luís Salvador Marques, voting online (with Per Söderberg as proxy)
  • Romania: Sebastian Andreica-Navruc as delegate
  • Russia: Andrey Nikolaevich Pavlikov as delegate
  • Scotland: Gordon M. Anderson as delegate
  • Slovakia: Milan Manduch, voting online (with Ján Helbich as delegate designee)
  • Slovenia: Marjan Šemrl as delegate
  • South Africa: Everdinand Knol as delegate
  • Spain: Valentín Costa Trillo, voting online
  • Sweden: Per Söderberg as delegate
  • Switzerland: Ulrich Baumgartner as delegate
  • Turkey: Aziz Serhat Kural, voting online
  • U.S.A.: Jason Bokar, voting online (with Dennis M. Doren as delegate designee)
  • Ukraine: Georgy Goncharenko, voting online (with Iurii Koshmak as delegate designee)
  • Venezuela: César Jesús Reyes Maldonado, voting online
  • Wales: Russell Sherwood as delegate

Awards

The following awards will be presented in Vilnius:

Grand Master

  • Vitalijus Novikovas
  • Georg Windhausen

Senior International Master

  • Dainius Minelga
  • Andrey Nikolaevich Pavlikov

International Master

  • Andrey Nikolaevich Pavlikov
  • Yosua Sitorus
  • Luz Marina Tinjacá Ramirez
  • Gediminas Voveris

Correspondence Chess Master

  • Gordon M. Anderson
  • Guntis Gerhards
  • Garvin Gray
  • Andrey Nikolaevich Pavlikov
  • Romas Rutkus
  • Alexander Sherwood
  • Gediminas Voveris
  • Saulius Voveris

Correspondence Chess Expert

  • Richard Akrill
  • Garvin Gray
  • Andrey Nikolaevich Pavlikov
  • Romas Rutkus
  • Gediminas Voveris
  • Saulius Voveris
  • Wim H. van Vugt

Olympiad XX Gold Medal

  • Robert Bauer
  • Stephan Busemann
  • Matthias Kribben

Olympiad XX Silver Medal

  • Sergey Konstantinovich Matyukhin

III North Sea Team Tournament

  • Matjaž Pirš

V. Danube Cup-Paul Darmogray Memorial

  • Matjaž Pirš

X. Baltic Sea Team Tournament

  • Matjaž Pirš

Lietuvos Korespondencinių Šachmatų FederacijaICCF